Compare Those Sizes

Sometimes I don’t understand stores.  I was in a convenience store this morning, buying a soda.  (I know, it is a waste of money, but I have a problem and I’m really beyond stress right now.)  Anyway, I instinctively grabbed for the conveniently located 20 ounce size, right there at eye and hand level.  $1.59?  That is insane!  I might really need some caffeine, but that seems high.  I know that sometimes the larger bottles are less expensive, so I looked down at the bigger bottles.  They were 24 ounces, and only 20 cents more.  I could quickly guestimate that was a better deal, but they were out of Diet Coke.  In frustration, I looked to the top of the case to see if they had any cans.  No cans, but they did have 16.9 ounce bottles for just 99 cents.

Now, let’s do the math:

  • 20 ounces at $1.59 = nearly 8 cents per ounce
  • 24 ounces at $1.79 = less than 7.5 cents per ounce
  • 16.9 ounces at 99 cents = under 6 cents per ounce

The 16.9 ounce bottle is the clear winner, plus you’re not ingesting so much junk.  It is a win in both departments!  I don’t understand why they need to make this so complicated.

Make sure to look high and low when you’re shopping to find the best deals.

About the Author

Kate Horrell
Kate Horrell is a military financial coach, mom of four teens, and Navy spouse. She has a background in taxes and mortgage banking, and a trove of experience helping other military families with their money. Follow her on twitter @realKateHorrell.
  • Amy

    I’ve noticed this especially with soda! They have SO many different sizes now. At my usual grocery store, I can choose from 1 liter, 2 liter, 20oz, or 24oz bottles and 7.5oz, 8oz, or 12oz cans. The trick is some sizes are only in multi-packs, ensuring that you need to have a calculator to figure out the best deal.

  • Sjana

    Some grocery stores will have a break-down of the price per lb/ounce/roll/etc. usually located in the bottom corner of the tag. It can be hard to tell if is there, though, considering all the numbers that are on the tag. But, it makes it easier to do price-to-size comparisons. :D